SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

  • Wysłane przez webmaster w śr., 10/01/2018 - 14:08

Końcem grudnia uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w niezwykłej lekcji geografii, którą poprowadził znany podróżnik i laureat konkursu „Podróżnik roku 2004” Arkadiusz „Arun” Milcarz. Zabrał on uczniów w "podróż" do afrykańskiego Czadu, bo o tym właśnie opowiadał przez ponad dwie godziny. I czynił to fantastycznie: prowadząc ciągły dialog z młodzieżą, sypiąc anegdotami i dowcipami, bez cienia nudy czy rutyny – słowem: tak jak to powinno się robić.

Cały pokaz opierał się na prezentacji filmu, który w pewnych momentach był zatrzymywany, by podróżnik mógł dopowiedzieć kilka słów od siebie. Na sali często gościł śmiech oraz zdziwienie. Na początku osoby zgromadzone na sali zapoznały się z przebiegiem podróży. Następnie z kulturą i zwyczajami, które dość znacznie różnią się od naszych. Pod koniec prowadzący pokazał widzom plecak, który towarzyszył mu przez cały czas podczas pobytu w Czadzie. Były w nim najpotrzebniejsze rzeczy, tj. ubrania moskitiera czy nóż.

Arkadiusz „Arun” Milcarz – podróżnik, artysta, poeta, autor filmów dokumentalnych. W 1998 roku zorganizował trzymiesięczną wyprawę do ekwadorskiej dżungli, gdzie przyglądał się życiu indiańskich plemion Kofan, Siona i Huarani. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa „Afryka Maraton„, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę Kolosa w kategorii „Podróże”. Celem ekspedycji było samotne przebycie kontynentu afrykańskiego z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami, z wykorzystaniem minimum środków pieniężnych.