Wyprawa do Hiszpanii

  • Wysłane przez webmaster w pon., 25/03/2013 - 20:54

W dniach od 11 do 15 marca 2013r. przebywała w Hiszpanii kolejna delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej, realizująca działania w ramach projektu Comenius "Uczenie się przez całe życie".

W nadmorskim miasteczku Perafort spotkały się grupy przybyłe do Hiszpanii z czterech państw europejskich: Włosi, Portugalczycy, Polacy i Węgrzy. Pobyt w ramach programu Comenius miał na celu poznawanie kultury współczesnej oraz starożytnej, przybliżanie tradycji i obyczajów, integrację z rodzinami, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poznawanie kuchni katalońskiej, narodowych tańców oraz piękna krajobrazu tego regionu Hiszpanii.

Delegacja Zespołu Szkół wyleciała w dniu 11.marca z lotniska Kraków-Balice samolotem linii lotniczych LOT. Lądowanie nastąpiło w Barcelonie, skąd dalsza podróż odbywała się kursowym autobusem do miasta Tarragona. Na dworcu w Tarragonie czekały już na uczniów rodziny goszczące ich przez okres trwania pobytu.

Czas spędzony w Hiszpanii wypełniały różne atrakcje, w dużej części były to wycieczki do miast: Perafort, Tarragona oraz Barcelona. Ich celem było poznawanie zabytków architektury świadczących o niezwykłym bogactwie dziejowym tych miast i burzliwej historii życia ich mieszkańców. Będąc w Barcelonie, delegacje odbyły wycieczkę na Stadion Olimpijski, a następnie zwiedziły słynny stadion FC Barcelona Camp Nou wraz z muzeum trofeów piłkarskich. Szkoła w Perafort zorganizowała dla wszystkich uczestników warsztaty taneczne, podczas których poznawano taniec zwany sardana. Inną atrakcją było wielkie grilowanie na dziedzińcu szkolnym. Do stołu podano katalońskie przysmaki, np. grilowany karczoch oraz por, a także tradycyjne kiełbaski. Uczestnicy programu Comenius brali udział w paradzie Robala, której wtórowała muzyka grana na bębnach. Wokół Robala biegały rozbawione dzieci, rzucające przed nim konfetti. W ramach projektu zorganizowano wycieczkę do miejscowej piekarni, gdzie uczestnicy mogli posmakować ciasta typowego dla tego regionu. Delegacja Zespołu Szkół dokonała w goszczącej ją szkole prezentacji prac uczniów przywiezionych z Suchej Beskidzkiej. Prace cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony pozostałych grup.

 

 

 

Ważnymi momentami podczas pobytu w Hiszpanii były: spotkanie w Urzędzie Miasta z Burmistrzem Tarragony oraz spotkanie w siedzibie Burmistrza Perafort. W każdym z tych miejsc wszyscy uczestnicy zostali bardzo serdecznie powitani. Burmistrz Miasta Perafort przekazał na ręce delegacji upominki, które zostały przywiezione do naszej szkoły. Tu także odśpiewane zostały przez delegacje poszczególnych państw hymny narodowe. Na zakończenie pobytu odbyła się uroczystość wręczenia wszystkim uczestnikom programu Comenius imiennych certyfikatów. Aktu wręczania dokonała w obecności Burmistrza Perafort dyrektor szkoły, pani Fatima Sabat. Hiszpańskie Perafort było przedostatnim punktem spotkań na mapie Comeniusa. Ta wizyta miała stanowić podsumowanie działań, była spotkaniem, na którym opracowano raport końcowy. Kolejnym miejscem spotkania, ostatnim zarazem, będzie Jasbereny na Węgrzech, do którego Zespół Szkół już się przygotowuje.

A.S

Wyprawa do Hiszpanii