PIELGRZYMKA DO RZYMU

  • Wysłane przez webmaster w pon., 08/07/2019 - 20:59

W dniach 23 - 26 czerwca 2019 r. grupa nauczycieli i pracowników niepedagogicznych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej wraz ks. Sebastianem Kozyrą, udała się na pielgrzymkę do Rzymu. Pielgrzymka ta została zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy urodzin patrona szkoły, którą będziemy obchodzić 18 maja 2020 roku. Wieczne Miasto dostarczyło uczestnikom tego wyjątkowego wyjazdu wielu niezapomnianych przeżyć – duchowych i estetycznych.

Stolica Italii to przecież miejsce, w którym na każdym kroku sacrum miesza się z profanum… Każdy dzień utwierdzał nas w tym przekonaniu. Zwiedziliśmy bowiem najważniejsze bazyliki - św. Piotra, w której uczestniczyliśmy w Mszy świętej przy grobie patrona naszej szkoły Jana Pawła II; Matki Bożej Większej, gdzie znajdują się relikwie żłóbka Pana Jezusa oraz ikona Salus Populi Romani, stanowiąca razem z krzyżem symbol Światowych Dni Młodzieży; św. Pawła za Murami oraz św. Jana na Lateranie. W pobliżu tej ostatniej bazyliki mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe baptysterium oraz wejść (niektórzy na kolanach) na szczyt schodów św. Heleny. Zwiedziliśmy Ogrody oraz Muzea Watykańskie wraz z Kaplicą Sykstyńską. W śrdodę wielu wzruszeń dostarczyła nam audiencja generalna u Papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra.

Jednakże, jak już wspomniałam, Rzym ma wiele do zaoferowania, więc skorzystaliśmy z okazji i dotarliśmy do Koloseum, którego wielkość wzbudziła w nas prawdziwy respekt i podziw. Zwiedziliśmy też Forum Romanum, byliśmy na kilku znanych rzymskich placach, między innymi na Piazza Navona, nie ominęliśmy słynnej Fontanny di Trevi oraz Schodów Hiszpańskich. Weszliśmy również do Panteonu, a z zewnątrz podziwialiśmy Zamek Anioła. Odwiedziliśmy Zatybrze – pełną uroku część Rzymu z małymi wąskimi uliczkami, mnóstwem straganów, ulicznych tancerzy i kawiarenek. Zobaczyliśmy więc wiele, jednakże by poznać to wspaniałe miasto, trzeba by tam było jeszcze wiele razy wracać…..

Krystyna Wajdzik