OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NASZEJ SZKOLE

  • Wysłane przez webmaster w ndz., 17/11/2019 - 17:33

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej rozpoczęły się w piątek 8 listopada br. od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". W akcji tej w naszej szkole wzięły udział wszystkie klasy od 0 do VIII. Uczniowie zgromadzili się o godzinie 11:00 w hali sportowej i dokładnie o godzinie 11:11 - tak jak cała Polska  - zaśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Część uczniów przyszła na tę uroczystość w galowych strojach, ale niektórzy założyli ubrania w  kolorach  barw narodowych, biało-czerwonych. Mieli ze sobą także flagi narodowe.

Kolejnym etapem obchodów Święta Niepodległości były uroczystości w dniu 11 listopada.  Rozpoczęły się o godzinie 10:30 na cmentarzu, gdzie poczet sztandarowy wraz z licznie przybyłymi na tę uroczystość uczniami  naszej szkoły wziął udział w uroczystym złożeniu kwiatów przez władze naszego miasta na grobie żołnierzy polskich. Następnie uczniowie przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza Święta za ojczyznę. Po czym wszyscy zgromadzeni w świątyni przemaszerowali w rytmie dźwięków pieśni patriotycznych granych przez miejską orkiestrę na ulicę Józefa Piłsudskiego. Tam nastąpił ostatni akt uroczystości niepodległościowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja uczniów naszej szkoły złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą pamiątkową. Następnie, po przemówieniu Burmistrza Miasta Pana Stanisława Lichosyta i wysłuchaniu kilku marszów patriotycznych granych przez orkiestrę miejską, uroczystości zakończyły się.

Trzeba podkreślić, że w miejskich uroczystościach 11 listopada liczny udział wzięli uczniowie naszej szkoły, co zasługuje na pochwałę. Miejmy nadzieję, że ta tradycja wejdzie im w nawyk nawet w późniejszym wieku.