NARODOWE CZYTANIE

  • Wysłane przez webmaster w pt., 18/09/2020 - 13:08

​Narodowe Czytanie to wydarzenie, w którym nasza szkoła brała udział już po raz siódmy. Tegoroczną narodową lekturą była “Balladyna” Juliusza Słowackiego - jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu.

Dramat ten powstał w czasach zaborów, gdy przyszłe losy naszego Państwa były nieznane. Utwór ukończony został w 1834 roku, a pięć lat później wydany w Paryżu. Autor dzieła połączył w tej tragedii realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Dzieło to miało duży wpływ na polską sztukę, gdyż historia dwóch sióstr - Balladyny i Aliny zainteresowała wielu reżyserów i malarzy, przez co zyskała na popularności dzięki jej licznym i oryginalnym inscenizacjom.

Organizatorem IX edycji Narodowego Czytania 2020 były polonistki Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Z powodu zaistniałej sytuacji nad tegoroczną lekturą, jej treścią oraz analizą i interpretacją pochylili się uczniowie Naszej szkoły ze swoimi polonistkami w salach lekcyjnych z zachowaniem warunków reżimu sanitarnego. Ponadto przybliżona została uczestnikom wiedza na temat autora "Balladyny", genezy dramatu, cech gatunkowych tragedii jak również jej licznych i oryginalnych inscenizacji teatralnych. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, plakaty oraz wykazali się aktywnością twórczą, wypowiadając się na temat lektury w różnych formach literackich oraz audycję radiową, która została zaprezentowana poprzez szkolny radiowęzeł.