GOŚCIE Z GWATEMALI I PORTORYKO U JANA PAWŁA II

  • Wysłane przez webmaster w pon., 01/08/2016 - 16:59

W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w naszej szkole gościmy 488 osób z Gwatemali oraz 14-sto osobową grupę, która przybyła z Portoryko. Pielgrzymi z Gwatemali przybyli do szkoły w poniedziałek 25 lipca 2016 r. w 2 turach. Pierwsza grupa została zakwaterowana w godzinach popołudniowych. Przydział miejsc odbywał się przy wspaniałej słonecznej pogodzie. Około 20-tej wolontariusze przyprowadzili młodzież portorykańską, zaś największa, bo ponad 300-osobowa grupa zawitała do szkoły tuż przed północą.

Na ten niezwykły czas sale lekcyjne oraz sala gimnastyczna i hala sportowa zamieniły się w pomieszczenia, które służą młodym ludziom z Ameryki Środkowej jako miejsca noclegowe. Aby umilić gościom pobyt w naszej szkole, nauczyciele przygotowali „Polską kawiarenkę”, w której można wypić kawę lub herbatę i uraczyć się słodkościami. Można też przeglądnąć publikacje prezentujące Suchą Beskidzką i okolice oraz Małopolskę. Spółdzielnie Uczniowskie „Grosik” i „Kapselek” również oferują pielgrzymom swój towar. Udekorowano też szkołę, wykorzystując cytaty św. Jana Pawła II, wyeksponowano wiele zdjęć ukazujących życie naszej placówki, a także przygotowano wystawkę przypominającą o 1050-tej rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę. Pielgrzymi chętnie robią sobie zdjęcia, szczególnie przy głazie upamiętniającym nadanie szkole imienia Jana Pawła II oraz przy wizerunku naszego patrona. Jest gwarno i wesoło, wszędzie słychać ludzi mówiących po hiszpańsku, ale bez trudu można się też porozumieć w języku angielskim. Język ten wykorzystują zwłaszcza wolontariusze, wśród których dominują nasi uczniowie i absolwenci zawsze chętnie służący pomocą. Nad tym, aby niczego nie zabrakło naszym tymczasowym mieszkańcom, czuwają bez przerwy pracownicy szkoły, jak również dyżurujący bez przerwy nauczyciele i dyrekcja. Nasi goście zapowiedzieli swój pobyt do najbliższego wtorku, tj. 2 sierpnia br.

Jesteśmy bardzo radzi z tego, że właśnie w taki sposób możemy wyrazić swoją bliskość ze św. Janem Pawłem II, który zapoczątkował organizację Światowych Dni Młodzieży.